O hotelu
Něco málo z historie
O sopce
Podle historických pramenů promlouvala sopka naposledy před 80 000 lety. Nyní sopka spí klidně, jako hosté v našich pokojích. Okolí sopky Komorní hůrka je opředeno mnoha legendami. Například legendou o zakletých duších. Jak jinak si lidé v dřívějších dobách měli vysvětlit stoupající jedovaté plyny a páry? Dnes však můžeme s klidným svědomím prohlásit: v Komorní hůrce nestraší.
Zpátky v čase ...
Věděli jste, že Komorní hůrku navštěvoval i J. W. Goethe? V té samé době vedli houževnatý vědecký spor dvě skupiny vědců: „neptunisté“ a „plutonistité“. Neptunisté vykládaly vznik hornin usazením z vody a příčinu sopečné činnosti spatřovali ve vyhoření podzemních uhelných slojí. Plutonisté vycházeli z učení o žhavém jádru Země.
...s J.W. Goethem
Vysvětlovali vznik sopek erupcemi žhavých tekutých látek, vytlačovaných sopečnými jícny z nitra na povrch země. V tomto sporu sehrála Komorní hůrka důležitou roli a přitáhla na sebe pozornost vědců. Stala se světoznámou v geologické literatuře naší i v zahraničí. Největší zásluhu na tom má J. W. Goethe, který od roku 1806 každoročně navštěvoval západočeské lázně…Rozuzlení sporu?
…v létě 1822 uskutečnil historickou schůzku – spolu s hrabětem Kašparem Šternberkem se tu sešel také se švédským chemikem Berzeliem, karlovarským doktorem Pohlem a chebským policejním radou Grünerem. Aby vyřešili s konečnou platností svůj spor, navrhli Goethe a Berzelius hraběti Šternberkovi, aby financoval proražení chodby do nitra Komorní hůrky.
Hrabě Šternberk s návrhem souhlasil, ale k hloubení došlo až po Goethově smrti v roce 1834. Raženými štolami se podařilo najít polohu sopečného sopouchu (sopečného kráteru, vyplněného ztuhlou lávou). Tím definitivně určen sopečný původ Komorní hůrky a mnohaletý vědecký spor skončil vítězstvím plutonistů.
Současnost
Současná Komorní hůrka je velmi poklidné a zelení obklopené místo. Právě místní pohoda a klid jsou tím, co k nám přitahuje naše hosty.Hotel Komorní hůrka
Relaxujte a odpočívejte u nás